MOSA ieteikumi rotu kopšanai


Ikdienā un svētkos nēsājot rotas, mēs ne vienmēr aizdomājamies par to kopšanu, tomēr ir vērts ievērot dažas pamatlietas, lai rotas kalpotu ilgāk, būtu spožas un izskatītos kā jaunas. Tas īpaši attiecas uz sudrablietām, jo sudrabs ir salīdzinoši mīksts un plastisks metāls, kuru viegli var saskrāpēt un deformēt mehānisku darbību rezultātā, kā arī tas mēdz apsūbēt.

Rotu glabāšana

Lai rotas nesaskrāpētos un nedeformētos, kā arī nesajauktos viena ar otru un nepazustu, tās ieteicams glabāt katru atsevišķi vai nu atsevišķā nodalījumā rotu kastē vai atsevišķās mazās kastītēs, bet, ja tas nav iespējams, tad var likt katru atsevišķā polietilēna iesaiņojumā. Īpaši smalkus izstrādājumus ieteicams papildus ietīt mīkstā salvetē pirms ielikšanas rotu kastītē. Vēl rotu uzglabāšanai var izmantot speciālus rotu stendiņus vai rāmīšus, kur sakarināt auskarus katru atsevišķi. Tomēr saskarē ar gaisu, rotas ar laiku arī var apsūbēt. Vēl ieteicams pēc rotu valkāšanas tās noslaucīt, lai uz tām nepaliktu sviedru vai kosmētikas daļiņas, kas var veicināt rotu apsūbēšanu.

Nekādā gadījumā nevajadzētu tās uzglabāt vannas istabā, jo rotām var kaitēt mitrums, kā arī nevajadzētu rotas atstāt vietās, kur ir tiešu saules staru iedarbība vai sildierīču tuvumā.

Rotas ar iestrādātiem akmeņiem vai pērlēm īpaši jāsargā no straujām temperatūras izmaiņām, saskares ar ķīmiskiem līdzekļiem un mitruma, jo daži akmeņi ir ūdenī šķīstoši, kā arī speciālā līme, ar ko tie piestiprināti pie rotas var izkust vai izšķīst.

Rotu nēsāšanas paradumi

Lai rotas kalpotu ilgāk, MOSA iesaka tās noņemt:
- veicot mājsaimniecības darbus, īpaši, kad tiek lietoti mazgājamie vai citi ķīmiskie līdzekļi;
- apmeklējot solāriju, saunu, baseinu, ejot vannā, apmeklējot sporta nodarbības u.c., jo rotām var kaitēt karstums, mitrums un mehāniska iedarbība;
- pirms gulētiešanas, īpaši auskarus, lai tie nedeformētos vai neizkristu un nepazustu, kā arī tas pasargās ausis no ausu ļipiņu izstaipīšanās;
- pirms kosmētikas līdzekļu un krēmu uzklāšanas vai matu lakas lietošanas (tas attiecas arī uz friziera apmeklējumu), kā arī smaržu lietošanas.

Rotu kopšana un tīrīšana

Rotaslietām ik pa laikam vajadzētu veikt speciālu tīrīšanu un apkopi, jo tās valkājot mēdz apsūbēt, tādējādi kļūstot nespodras, jo saskaras ar taukiem uz cilvēka ādas, kosmētikas līdzekļiem, putekļiem, gaisu, mitrumu utt. Tas īpaši attiecas uz sudraba rotām.

Rotas var notīrīt vairākos veidos, lai gan sudrabam visātrākais un ērtākais veids ir nospodrināšana ar speciālu lupatiņu. Ja šādas lupatiņas nav, var izmantot lupatiņu, kas paredzēta briļļu spodrināšanai vai arī to var iegādāties specializētajos juvelierizstrādājumu veikalos vai internetā.

Sudraba rotas var tīrīt ar ožamo spirtu, sajaucot to ar karstu ziepjūdeni (uz 200 g ūdens pievieno 5 g ožamā spirta) un tīrot ar mīkstu zobu birsti, pēc tam tās noskalojot un nosusinot.

Sudraba rotas, uz kurām nav dārgakmeņi vai pērles, var pavārīt 20 minūtes, lai atbrīvotos no netīrumiem, vai arī paturēt sodas ūdenī (uzmanību, sodu var izmantot tikai tādā gadījumā, ja juvelierizstrādājums nav oksidēts).

Tomēr labākam rezultātam, vislabāk rotas tīrīt ar speciāliem tīrīšanas līdzekļiem vai juvelierdarbnīcā veikt tīrīšanu ar ultraskaņu. Vienu vai divas reizes gadā rotaslietām ieteicams veikt profesionālo apkopi, aiznesot tās juvelierim.

Nēsājiet savas rotas ar prieku un lepnumu, jo tās papildina Jūsu skaistumu un liek Jums mirdzēt vēl skaistākai, tomēr neaizmirstiet arī par pareizu rotu kopšanu, lai tās kalpotu ilgāk!


MOSA – sudraba rotas no Spānijas
www.mosa.lv